Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o.
System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

System eWrota

eWrota
BIPy jednostek organizacyjnych.

Środki poprawy efektywności energetycznej

Wybrane środki poprawy efektywności energetycznej realizowane przez Zakład Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich w 2021r.:

  1. SUW Gniechowice  - w ramach zadania zostanie wymieniona sprężarka tłokowa na śrubową. Sprężarka śrubowa charakteryzuje się mniejszym zapotrzebowaniem na moc przy tej samej wydajności przez co wymiana sprężarki doprowadzi do mniejszego zużycia energii obiektu przy dostawie odpowiedniej ilości powietrza procesowego.
  2. SUW Gniechowice - wymiana złoża filtracyjnego w dwóch filtrach ciśnieniowych -  wymiana złoża znacznie wydłuży wymagany czas pomiędzy płukaniami filtrów ciśnieniowych. Spowoduje to czterokrotny spadek zużycia energii na proces płukania związany w wydatkiem zestawu hydroforowego do płukania i układania złoża. Spadnie również zapotrzebowanie na powietrze zużywane w początkowym okresie procesu. Nowe złoże katalityczne ograniczy konieczność płukania sieci wodociągowej i zużycie na ten proces energii elektrycznej zestawu hydroforowego.
  3. SUW Sadków  - wymiana złoża filtracyjnego + wymiana układu sterowania – wymiana złoża znacznie wydłuży wymagany czas pomiędzy płukaniami filtrów ciśnieniowych. Spowoduje to czterokrotny spadek zużycia energii na proces płukania związany w wydatkiem zestawu hydroforowego do płukania i układania złoża. Spadnie również zapotrzebowanie na powietrze zużywane w początkowym okresie procesu. Nowe złoże katalityczne ograniczy konieczność płukania sieci wodociągowej i zużycie na ten proces energii elektrycznej zestawu hydroforowego.
  4. Remont pomp ścieków i rozdrabniarek – w ramach zadania na pompowniach eksploatowanych przez spółkę zostanie przeprowadzony proces remontu pomp ścieków poprzez wymianę części hydraulicznych. Wymiana zwiększy sprawność urządzeń. Skróceniu ulegnie czas pracy pomp przy stałej wydajności wymaganej do wypompowania.
  5. Instalacja fotowoltaiczna 50kW na terenie oczyszczalni ścieków - Przedmiotowe zadanie związane jest z ograniczeniem kosztów energii elektrycznej Oczyszczalni Ścieków Jurczyce. Generowanie własnej energii zmniejsza popyt na energię dostarczaną ze strony operatora systemu energetycznego. Instalacja paneli fotowoltaicznych wpłynie na uniezależnienie Zakładu Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Kątach Wrocławskich od przyszłych wzrostów cen energii, podniesie wartość środka trwałego o instalację fotowoltaiczną oraz przyczyni się do ochrony środowiska dzięki wdrożeniu odnawialnych źródeł energii. Zadanie polega na budowie systemu paneli fotowoltaicznych na dachu obiektu magazynu osadu odwodnionego. Przewiduje się zabudowę 120 paneli fotowoltaicznych – co pozwoli na produkcję ok. 50 000 kWh / rok. 

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Marek Buczak 17-05-2021 07:13:29
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: Marek Buczak 17-05-2021
Ostatnia aktualizacja: Marek Buczak 17-05-2021 07:13:29